Únavové syndromy, kolik jich vlastně je?

Dnes se zvykově považuje slovní spojení „únavový syndrom“ za jakési sjednocení všech stavů, které jsou provázeny vleklou únavou. A také se považuje za synonymum pro chronický únavový syndrom. Dokonce jsem jej viděla používat v množném čísle, jako by existovaly různé únavové syndromy. A někdy se uvádí, že únavový syndrom neexistuje. Ani jedno není tak docela správně

Pokud Vám postačí stručné vysvěltení, čtěte dále, pokud to chcete všechno s nejmenšími podrobnostmi, tak si udělejte kávičku, vezměte si něco na nervy a vrhněte se nejdříve do víru informací pod tímto odkazem:

Kde vlastně najdeme ty únavové syndromy v mezinárodní klasifikaci nemocí?

Únavové syndromy?

Podle WHO, která je autorem a garantem zařazení chorob pod diagnostické kódy, není únavový syndrom ani nadřízeným ani ekvivalentním pojmem pro nemoc s přídomkem chronický nebo postvirový, nýbrž se jedná o dva různé pojmy. Což je nejlépe vidět v MKN, mezinárodní klasifikaci nemocí, v části seznam, kde mají každý svůj vlastní diagnostický kód.

MKN seznam
MKN, část seznam, heslo syndrom únavy rozlišuje mezi dva kódy tři syndromy

Teď vyvstává tedy otázka, co tyto syndromy odlišuje a jestli je lze nazvat únavové syndromy. A jestli se WHO náhodou nespletla. Protože na to není jednoduchá odpověď, tak na to potřebujeme kvanta textu. A protože nevím, jestli chcete kvanta textu číst, tak jsem ho schovala do samostatných stránek. A zde jenom naťuknu.

Syndrom únavy

Únavový syndrom by bylo možné říci, že skutečně neexistuje. Ale existuje v MKN diagnóza zvaná syndrom únavy, což je správný překlad anglického termínu fatigue syndrome. Najdeme ji pod klasifikačním kódem F48, tedy patří mezi duševní poruchy, konkrétně neurotické poruchy. Z této diagnózy jsou vyloučeny únava a asthenie R53, ale i postvirový syndrom únavy G93.3. Únavový syndrom je tedy specifičtější choroba, než pouhá únava.

Syndrom únavy a nebo neurastenie?

Chronický únavový syndrom

Postvirový syndrom únavy, kód G93.3 je uveden v exkluzích u diagnózy F48 syndrom únavy, je to úplně jiná diagnóza. No jo, postvirový, ale co chronický únavový syndrom? V podstatě si vystačíme s tvrzením, že je to jen jiný název (původně se mělo zato, že to bude název lepší, ale jak vidno, tak spíš ne) pro onen postvirový syndrom únavy, jenom prostě špatně přeložený.

Chronický únavový syndrom?