Stručné shrnutí
- Gulf War Syndrome, GWAS, syndrom války v Perském zálivu je onemocnění podobné ME/CFS
- Týká se pouze veteránů příslušné války
- Dlouho se symptomy se přičítaly reakcím na traumatickou zkušenost
- V roce 2022 studie prokázala, že častěji trpí GWAS vojáci, kteří mají méně enzymu odbourávající bojový plyn sarin
- U GWAS se vyskytuje zhoršení po námaze, Post-Exertional malaise.
- Zkoumané regiony v mozku po námaze u GWAS aktivitu snižují, u ME/CFS naopak zvyšují.
- GWAS si zaslouží vlastní diagnózu, patrně ji ale dodnes nemá.
Celý text
Informaci o tomto syndromu zde dávám hlavně pro zajímavost a doplnění koláže únavových onemocnění. V tématu se příliš nevyznám a nevím tudíž, odkud čerpat. A bohužel nevím u nás o nikom, kdo by se o syndrom války v Perském zálivu vážně zajímal. Omlouvám se tedy, že tato stránka není tak propracovaná jako jiné. U tohoto syndromu postrádáme ucelené seriózní zdroje. Musíme si vystačit s dobrovolnickou kompilací ze zahraničních zdrojů.
https://me-pedia.org/wiki/Gulf_War_Illness
Gulf War Syndrome, GWAS, syndrom války v Perském zálivu nazýváme onemocnění podobné ostatním chronickým onemocněním spojeným s únavou. Jako obvykle ho nepoznáme podle příznaků, ale podle dynamiky onemocnění. U GWAS je to podobné jako u ME/CFS a reakcí na námahu, která onemocnění odlišuje od obyčejné chronické únavy. Má podobné příznaky jako ME/CFS, ale týká se specificky pouze veteránů příslušné války.
Dlouhou dobu se GWAS, jako všechna podobná onemocnění, považoval za onemocnění psychosomatické, symptomy se přičítaly neurotickým reakcím na traumatickou zkušenost. O to více, že šlo o veterány, kterým by v případě prokázání souvislosti s jejich službou náleželo odškodnění, se popírala možnost, že by potíže mohly mít biologický podklad. Rok 2022 ale přinesl zásadní průlom v podobě významné genetické studie.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35543525/
Prokázat po tolika desetiletích zpětně vystavení plynu je nemožné, ale studie prokázala souvislost onemocnění s vystavením bojovým plynům. 4x až 8x častěji trpí GWAS vojáci, kteří nesou gen, jenž je činí zranitelnější vůči bojovému plynu sarinu. Konkrétně mají méně enzymu sloužícího k jeho odbourávání. Vysvětluje to zjevnou nesrovnalost, kdy neonemocněli všichni vojáci těmto plynům vystavení.
Dosud se sklon k fyzickým stížnostem objevující se pouze u menší skupiny vojáků přičítal náchylnosti k duševním poruchám. Pokud by tomu tak bylo, není to podivná náhoda, že všichni ti „duševně zranitelnější“ patří do skupiny, která má čirou náhodou geny činící je zranitelné taky vůči bojovým plynům, kterým byli vystaveni? Proto nemusí onemocnět všichni plynu vystavení, ale může existovat biologický důvod zranitelnosti některých.
Také neurologický charakter GWAS není překvapivý. Sarin působí na nervovou soustavu tak, že zabraňuje degradaci acetylcholinu v neuromuskulárních synapsích – což umožňuje acetylcholinu se hromadit a tím způsobit setrvání svalu ve staženém, nereagujícím stavu. Proto nemusí onemocnět jen ti zranitelní, sarin dokáže vyvolat tyto potíže patrně u kohokoliv. A tyto potíže, jak víme, nejsou omezeny striktně jen na osoby zasažené sarinem.
Odsud tedy vidíme, že je možné, aby existovalo onemocnění, u kterého není souvislost s jeho spouštěčem zcela zjevná. Samozřejmě není sarin jediná věc na světě, která může narušit hladinu acetylcholinu, a tudíž způsobit neuromuskulární příznaky. Spíše, než spouštěcí element, sledujme tedy biologické abnormality v neuromuskulární oblasti společné nemocným nejen s GWAS, ale i s jinými postinfekčními syndromy.
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0028390820301398
Zajímavé je, že i u GWAS se vyskytuje zhoršení po námaze, Post-Exertional Malaise, ale je zcela opačné, než u ME/CFS. Zkoumané regiony v mozku po námaze u GWAS aktivitu snižují, u ME/CFS naopak zvyšují. Nutno tedy rozlišovat i mezi typy PEM. Podle současných znalostí nejsou obě podobná onemocnění zcela ztotožnit, GWAS je tedy specifickou modifikací, která si zaslouží vlastní diagnózu.
https://academic.oup.com/braincomms/article/2/2/fcaa070/5885074
Nejsem si jistá, kolika lidí z Česka se tato nemoc může týkat. Mám za to, že nedávno jsem zaslechla v nějakém televizním dokumentu informace o výskytu záhadných potíží i u Československých veteránů války v Perském zálivu. Patrně dodnes na rozdíl od ME/CFS GWAS ani nemá vlastní diagnózu v MKN. Budu ráda za každou bližší informaci